More Website Templates @ TemplateMonster.com. November19, 2012!
 • Natura

  Miejsce w którym prowadzimy naszą działalność, czyli Spała i jej okolice, a także rzeka Pilica, objęte są obszarem chronionym "Natura 2000". Nasze otoczenie ma bogate walory przyrodnicze. Spała położona jest w centrum Spalskiego Parku Krajobrazowego, w którym utworzono kilka rezerwatów. Dwa z nich: Rezerwat Spała i Rezerwat Gać Spalska, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Karczmy Spalskiej. Korzystając ze spływów kajakowych w ciszy i spokoju można obcować z naturą, poznając jej wszelkie walory, począwszy od obserwacji życia w wodach Pilicy jak również poznając specyfikę Puszczy Spalskiej. Uczestnicy spływów kajakowych mają możliwość zapoznania się z głównymi atrakcjami regionu np., kościół Św. Idziego w Inowłodzu, ruiny zamku kazimierzowskiego, posąg żubra w Spale i inne. Ponadto w miesiącach letnich w Spale i okolicach odbywa się szereg imprez kulturalnych i rekreacyjnych jak Jarmarki Spalskie, cykliczne wystawy w Bunkrach w Konewce, Festiwal w Krajobrazie w Inowłodzu.

  Spalskie Lasy, to ostoja dzikiej zwierzyny i unikatowych gatunków flory. Płynąc Pilicą można obserwować wiele gatunków ptaków, ssaków i ryb, gdyż rzeka płynie przez najdziksze tereny dawnej Puszczy Pilickiej. Tutejsze bogactwo natury można podziwiać z wody, roweru, lub podczas pieszych wędrówek. Jesienią, kiedy maleje ruch turystyczny, pustoszeją szlaki wodne i rowerowe, spalskie lasy stają się rajem dla grzybiarzy, a nad rzeką Pilicą można powędkować. W Spale organizowany jest też co roku ogólnopolski Hubertus – święto myśliwych. Jeżeli zbiory i łowy nie powiodą się, to w Karczmie Spalskiej można spróbować wszystkiego, co oferują nadpilickie lasy. Zapraszamy Was na wędrówkę po naszej galerii zdjęć, Byście choć w części poznali piękno Spały i jej okolic.

  Natura - Galeria zdjęć
 • Spalski Park Krajobrazowy

  Spalski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 roku i jest to największą powierzchniową formą ochrony przyrody znajdującą się w zasięgu Nadleśnictwa Spała. Spalski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 13.110 ha, a jego otulina 24.134 ha z czego otulina zewnętrzna ma powierzchnię 22.590 ha zaś wewnętrzna 1.544 ha. Park wchodzi w skład Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Powierzchnia SPK w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 7.417 ha, a otulina 7.986 ha , z czego na gruntach LP - 4.021,49 ha. Park obejmuje centralną i południową część obrębu Spała, oraz południowo – wschodni, niewielki fragment obrębu Lubochnia. Głównymi walorami Spalskiego Parku Krajobrazowego są przepiękne tereny leśne bogate zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym.

 • Mapa okolicy

Rezerwaty przyrody.